wtorek, 20 kwietnia 2021

Społeczność średniowiecza oraz jak powstawały miasta



       W średniowiecznej Europie najpierw miasta powstawały  tylko tam, gdzie  w starożytności było Imperium Rzymskie. W innych terenach budowano niewielkie grody czyli osady obronnewzniesione w trudnym do zdobycia terenie, które wyglądały jak gruszki. Po pewnym czasie przy grodach, klasztorach, oraz zamkach zaczęto budować osady rzemieślnicze, którzy zajmowali się oni produkcją  różnych  produktów np.  kowale  robili  narzędzia, a garncarze - gliniane garnki. Wytwarzane rzeczy sprzedawali  wędrownym kupcom, którzy wędrowali od wsi do wsi, sprzedając je chłopom.
       Aby ułatwić  wymianę towarów, na skrzyżowaniach szlaków handlowych zakładano  osady targowe. Regularnie odbywały się tam targi, podczas których  handlowano rozmaitymi wyrobami. Od XIII wieku osady targowe i rzemieślnicze przeżywały ożywiony rozwój.Z czasem zaczęły  przekształcać się w miasta.Jednak nie wszystkie ośrodki  miejskie powstały w ten sposób. Niektóre budowano od podstaw, najczęściej nad rzekami lub w pobliżu portów morskich.



To jest symbol, którym posługiwały się Legiony Imperium Rzymskiego.



Czym była lokacja?

Lokacją nazywamy utworzenie miasta lub wsi. Właściciel gruntu, na którym lokowano daną miejscowość, zawierał umowę z zasadźcą, zajmującym się jej zakładaniem.Najczęściej  wydawał też dokument lokacyjny.Zawierał on prawa i obowiązki mieszkańców oraz wytyczne




















































 Społeczeństwo w średniowieczu dziel się na:

1.Patrycjusze - należeli do najmniej licznej, ale najbogatszej grupy mieszczan.Zaliczali się do niej najzamożniejsi  kupcy, rzemieślnicy i właściciele nieruchomości. 
2.Pospólstwo - było najliczniejszą  grupą ludności większość z nich była rzemieślnikami lub kupcami i mieli własne warsztaty.
3.Plebs - stanowili najbiedniejsi mieszczanie. Do tej grupy należeli  żebracy oraz ludzie najmujący się do pracy w warsztatach i przy kramach, czy stoiskach z towarami.